آزمون آیلتس چیست؟ و جزئیات آن؟

آیلتس چیست و چگونه آیلتس  قبول شویم؟

آیلتس چیست ؟
آیلتس

کلمه آیلتس IELTS مخفف شده از (International English Language Testing System) به معنی و مفهوم سیستم جهانی ارزیابی زبان انگلیسی  می باشد. این آزمون برای ارزیابی دانش زبان انگلیسی افرادی که می‌خواهند در کشورهای انگلیسی زبان درس بخوانند، کار کنند یا به آن کشورها مهاجرت نمایند.این آزمون جزء معتبرترین و معروفترین آزمون زبان انگلیسی در جهان می باشد و یکی از مهم ترین رقبای تافل TOEFL  می باشد این آزمون یک آزمون بریتانیایی میباشد و توسط دانشگاه کمبریج در انگلیس و مرکز ایلتس استرالیا IDP و شورای فرهنگی انگلیس طراحی و اجرا میشود.

آزمون ایلتس IELTS همانند تافل TOEFL از چهار بخش شنیدن Listening  ، خواندن Reading  ، نوشتن  Writing   و    مکالمه Speaking تشکیل میشود و نحوه اجرای این آزمون به دو نوع  دانشگاهی ACADEMIC  و آموزش عمومی برگذار میشود و هدف شما اگر زندگی در کشورهلی انگلیسی زبان  باشد آزمون آموزش عمومی و اگر هدفتان درس خواندن در دانشگاههای انگلیسی زبان باشد از آزمون  آکادمیک استفاده میکنید. آزمون ایلتس در بیش از دویست و هفتاد مرکز امتحانی واقع در صد و ده کشور مختلف دنیا برگزار می‌گردد. در بیشتر دانشگاهها آیلتس الزامی است و خرد دانشگاه برای پذیرفتن دانشجویان حداقل نمره ای را در نظر میگیرد که معمولا  نمره و سطح شش و نیم برای بیشار آنها قابل قبول میباشد.

نحوه امتیاز دهی در آزمون ایلتس از صفر تا  نه  سطح و لیول میباشد نمرخ پنج متوسط این آزمون است و از پنج به بالا نمره خوب شناخته شده و دانشگاههای بزرگ جهان نمره بیشتر از هفت را قبول داشته و پذیرش می کنند. امتیاز کامل آزمون ایلتس با معدل‌گیری از امتیاز چهار بخش آزمون محاسبه می‌گردد. در کارنامه آیلتس، علاوه بر نمره کلی، نمره هر بخش از آزمون بطور جداگانه قرار داده می‌شود.

نحوه برگذاری آزمون آیلتس IELTS

 

شنیدن یا LISTENING

در این قسمت از آزمون دفترچه ای شامل چهل سوال در چهار قسمت به شما داده میشود و یک نوار حاوی مکالمه ای برای شما پخش میشود که این مکالمه در دو قسمت خواهد بود قسمت اول شامل موضوعاتی اجتماعی است و مکالمه بین دو یا چند نفر می‌باشد و در قسمت دوم شامل موضوعاتی دانشگاهی است مانند یک مکالمه حداکثر چهار یا پنج نفره و یا  یک کنفرانس در محیط دانشگاه، تشکیل دهنده این بخشها هستند و شما قبل از پخش نوار صوتی  میتوانید سوالات را مرور کنید و بعد از گوش دادن به فایل صوتی شما دهدقیقه فرصت دارید به سوالات جواب داده و تمامی جوابها را در برگه سوالات بنویسید زمان پاسخگویی و برگذاری این قسمت سی دقیقه می باشد.

خواندن یا READING عمومی

دومین بخش آزمون ایلس مربوط به توانایی خواندن است که دفترچه ای شامل یک متن بلند با تعداد کلمات حدودا دو هزار تا دو هزارو هشتصد به شما تحویل دادا خواهد شد و مدت زمان یک ساعت برای پاسخگویی به چهل سوال به شما دهده می شود و متنهای بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و شامل سه قسمت می باشد

قسمت اول در مورد کارهای روزانه و امور اجتماعی است.

قسمت دوم در مورد جزوه های آموزشی و آکادمیک و متنهایی در مورد رفاه اجنماعی است.

قسمت سوم شامل یک متن بلند با موضوعی عمومی است.

 

امتحان خوانداری دانشگاهی

در این  قسمت هم همانند بالاست که دفترچه ای شامل یک متن بلند با تعداد کلمات حدودا دو هزار تا دو هزارو هشتصد به شما تحویل دادا خواهد شد و مدت زمان یک ساعت برای پاسخگویی به چهل سوال به شما دهده می شود و متنهای بکار رفته در دفترچه سوالات از مجلات، جزوات، کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند و شامل سه قسمت می باشد متون جنبه علمی دارند و حداقل یکی از سه متن، نوشتاری استدلالی است. در صورتی که متن حاوی لغات تخصصی و فنی باشد، واژه‌نامه‌ای کوتاه نیز همراه آن خواهد آمد.

نوشتاری Writing

امتحان نوشتاری آموزش عمومی

شما در این قسمت باید در درمورد دو موضوع متن و انشایی بنویسید و وقت شما برای پاسخ گویی شصت دقیقه می باشد

در موضوع اول باید نامه‌ای یا متنی به شخصی  بنویسد و در آن مسئله یا مشکلی را شرح دهید. نامه شما باید حداقل یکصدو پنجاه کلمه داشته باشد. اگر نامه‌ای کمتر از یکصدو پنجاه کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است بیست دقیقه از تایم را به موضوع اول اختصاص دهید.

در موضوع دوم باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل دویستو پنجاه کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از دویستو پنجاه کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است چهل دقیقه از زمان امتحان را به موضوع دوم اختصاص دهید.

امتحان نوشتاری دانشگاهی

در این قسمت هم همانند قسمت آموزش عمومی شما باید در درمورد دو موضوع متن و انشایی بنویسید و وقت شما برای پاسخ گویی شصت دقیقه می باشد

در انشای اول  باید در مورد جدول یا نموداری که به شما داده میشود، توضیح دهید. انشاء شما باید حداقل یکصدو پنجاه کلمه داشته باشد. اگر انشائی کمتر از یکصدو پنجاه کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است بیست دقیقه از تایم را به موضوع اول اختصاص دهید.

در انشای دوم همانند انشایی آموزش عمومی می باشد و  باید نظر موافق یا مخالف خود را نسبت به یک مساله بیان کنید و باید حداقل دویستو پنجاه کلمه در مورد آن بنویسید. اگر انشائی کمتر از دویستو پنجاه کلمه داشته باشد، از آن نمره کم خواهد شد. بهتر است چهل دقیقه از تایم را به موضوع دوم اختصاص دهید.

صحبت کردن یا  Speaking

بخش صحبت کردن که زمان آن پانزده دقیقه می‌باشد یک آزمون بصورت یک مصاحبه رو در رو می‌باشد و شامل سه بخش است.

بخش اول چهار تا پنج دقیقه بطول می‌انجامد و شما باید به سوالات عمومی و شخصی در مورد محل زندگی، شغل، وضعیت خانوادگی و علایقتان جواب دهد.

در بخش دوم باید به مدت دو دقیقه در مورد موضوعی که به شما ارائه می‌شود حرف بزنید. قبل از آن یک دقیقه زمان دارید تا در مورد موضوع فکر کنید و یادداشت بردارید. پس از پایان دو دقیقه، به یک یا دو سوال در مورد موضوع صحبتتان باید پاسخ دهید.

در بخش سوم به مدت چهار تا پنج دقیقه با مصاحبه کننده صحبت خواهید کرد. محور گفتگوی شما موضوعی است که در قسمت دوم به آن پرداخته‌اید.

 

در آزمون آیلتس نباید از جوابهای کوتاه بلی و خیر استفاده کرد و نباید از توضیحات کم ارائه داد باید تمامی توضیحات کافی بوده و مطلب خواسته شده را کاملا شفاف نماید و در این آزمون نباید خارج از بحث و سوالات صحبت کرد و باید تمامی توضیحات مفهوم دار باشدو در آخر  به کار بردن  بیش از اندازه اصطلاحات در مصاحبه از نمره شما می کاهد

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    89 − 84 =