آزمون تافل چیست؟ چگونه تافل بگیریم؟

آزمون تافل چیست؟ چگونه تافل بگیریم؟

تافل و نحوه گرفتن آن
تافل و نحوه گرفتن آن

به عقیده بسیاری از کارشناسان علم ارتباطات در قرن حاضر کسی که به یک زبان دوم مسلط نباشد بی سواد شناخته میشود مطمنا کسانی که یادگیری زبان انگلیسی علاقه داشته باشند اسم تافل را شنیده اند تافل چیست ؟

TOEFL  مخفف و کوچک شده کلمه Test of English as a Foreign language   که در سال 1963 توسط موسسه ای غیر انتفاعی به نام ای تی اس ETS در دانشگاه پرینستون ایالت متحده آمریکا برای کسانی که زبان مادریشان انگلیسی نیست و قصد زندگی و تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند طراحی شده است. آزمون تافل به صورت سالانه در ۱۸۰ کشور جهان بین بیش از یک میلیون داوطلب به صورت هماهنگ برگزار شده و به افرادی که  نمره قبولی در این آزمون را کسب کنند مدرکی معتبر ارائه خواهد شد مدرک تافل به دلیل آنکه اعتبار بین المللی دارد  در کشور های مختلف قابل ارائه است.

بر طبق نظرسنجی ها هنوز هم کاربرد مدرک تافل از تمامی مدارک دیگر در دنیا بیشتر است و تقریبا تمام کشور های انگلیسی زبان ارزش این مدرک را می دانند. برای مهاجرت به کانادا ، استرالیا ، آمریکا و انگلیس آزمون تافل تقریبا ضریب پذیرش ۱۰۰% دارد. بغیر از اینکه تافل تا چه اندازه معتبر است ، یکی دیگر از کاربرد مدرک تافل این است که حتی استادانی که قصد تدریس زبان انگلیسی را دارند بهترین راه برای نشان دادن توانایی خود ، گرفتن نمره خوب در تافل است.

طبق اخباری که از بیشتر متقاضیان کار یا مهاجرت تحصیلی در سراسر دنیا شنیده می شود، آزمون تافل و نمره ای که در آن کسب می کنید می تواند یکی از معتبرترین معیارهای ورود به هر مرکز آموزشی یا کاری در دنیا باشد. تنها با همین توصیف کوتاه می توان فهمید که آزمون تافل TOEFL در دنیا از جایگاه خوبی برخوردار است و همین که اکثر مراکز آموزشی بین المللی این آزمون را معیار معتبری برای متقاضیان خود در نظر می گیرند نشان از اهمیت و اعتبار جهانی این آزمون دارد.

 

روشهای برگذاری آزمون تافل

امروزه آزمون تافل به دو روش با دو فرمت دانشگاهی و کلی یا جنرال ارائه می شود، آزمون تافل تنها با یک فرمت آکادمیک یا همان دانشگاهی، اما به دو صورت اینترنتی و کاغذی اجرا می شود معمولا با توجه به پیشزفت عمل و فناوری بیشتر آزمون تافل به صورت اینترنتی برگزار میشود بدین صورت کخ داوطلبان از طریق اینترنت به سوالات تافل پاسخ میدهند و همزمان به صورت آنلاین کارشناسان ETS آنرا تصیح و برسی میکنند اما در کشورهایی که دسترسی به اینترنت پرسرعت نیست از روش قدیمی کاغذی استفاده میکنند.

آزمون تافل اینترنتی  TOEFL IBT به چه صورت برگذار میشود؟

از سال 2005 به بعد آزمون تافل به صورت اینترنتی برگذار میشود و تقربیا جایگذین روشهای مبتنی بر کاغذ و مبتنی بر کامپیوتر شده است و این نوع آزمون در حال حاضر معتبرترین روش آزمون تافل می باشد و شما با پرداخت هزینه آزمون می توانید در زمان مشخص در این رقابت شرکت کنید. سایت سازمان سنجس به صورت مستمر مراکز برگزاری و زمان برگزاری آزمون تافل را به اطلاع داوطلبان می رساند.  آزمون تافل اینترنتی در چند مرحله بدین صورت اجرا میشود:

بخش زمان پاسخگویی تعداد سوالات
 READING  یا  خواندن ۶۰ تا ۱۰۰ دقیقه ۳۶-۷۰
Listening  یا  شنیدن ۶۰ تا ۹۰ دقیقه ۳۴-۵۱
Break  یا   استراحت ۱۰ دقیقه  
 Speaking یا صحبت کردن ۲۰ دقیقه ۶ تکلیف یا پرسش
Writing  یا   نوشتاری ۵۰ دقیقه (دو مقاله)

 

نحوه برسی آزمون امتیاز دهی آن؟

نمره دهی این امتحان ماکزیمم ۱۲۰ می باشد و اگر نمره بالای ۷۵ بدست بیاورید برای بیشتر موسسات  قابل قبول می باشد. نمره بالای ۱۰۰ جزوه بهترین نمره ها محسوب می شود که بدست آوردنش خیلی سخت است. نمره دهی در این آزمون به چهار بخش زیر تقسیم می شود:

READING   یا  خواندن : 30 نمره از 120

Listening   یا  شنیدن :  30 نمره از 120

Speaking یا صحبت کردن : 30 نمره از 120

Writing  یا   نوشتاری : 30 نمره از 120

 

سوالات تافل چگونه طراحی شده و چگونه است؟

آزمون تافل بیشتر برای دانش آموزان و دانشجویانی است که قصد ادامه تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند. در نتیجه سوالات آزمون تافل بیشتر دانشگاه محور می باشد یعنی برای مهارت شنیدن نمونه ای از کنفرانسها و سخن رانی های استادان در سر کلاس دانشگاه و تلادل اطلاعات دانشجویان با یکدیگر  می باشد.

البته ناگفته نماند تمامی این آزمون ها و سوالات و سخنرانی ها در محیط استدیو توسط یازیگران و عوامل تافل ضبط شده اند.

یا برای مهارت خواندن از کتابها و متون و مقاله های دانشگاهها و محیط دانشگاهی استفاده میشود که فرد ممکن است در اوایل ورود به دانشگاه از آنها استفاده بکند.

در قسمت صحبت کردن از شما خواسته می شود در زمانی محدود درباره ی موضوعات درسی، یا مسائل و مشکلاتی که یک دانشجو در محیط دانشگاهی برایش به وجود می آید صحبت کنید.

و درانتها، در قسمت نوشتن از شما میخواهند دو انشای آکادمیک درباره ی دو موضوع پیشنهادی بنویسید. نوع این انشا ها تحلیل و تطابق دو دیدگاه، و یا بیان نظر و تحلیل شخصی تان از یک موضوع است.

 

در چه مواردی آزمون تافل پذیرفته نمی شود؟

تافل تقریبا در تمامی کشورهایی که نیاز به اثبات توانایی زبان انگلیسی است کاربرد دارد، اما بعضی اوقات شما باید مدرکی غیر از تافل (مثلا آیلتس) جهت ارائه داشته باشید. این موارد نادر می تواند شامل مؤسسات و یا امور مربوط کشور انگلیس باشد، چون کشور انگلیس خود  برگذار کننده و طراح آزمون آیلتس است که بزرگترین رقیب تافل درمیان آزمون های بین المللی سنجش مهارت های زبان انگلیسی می باشد. بنابراین، ضروری است پیش شروع مطالعه و تحقیقتان راجع به آزمون تافل، و ثبت نام، حتمن از نوع آزمون زبانی که توسط دانشگاه، مؤسسه، و یا کشور مورد نظرتان پذیرفته می شود اطلاع پیدا کنید.

 

 

تفاوت آزمون تافل TOEFL و آیلتس   IELTS

آزمون تافل یک آزمون دانشگاهی است و آزمون آیلتس با هدف ارزیابی مهارت های تخصصی جهت کار و یازندگی و اقامت در کشورهای دیگر بخصوص انگلیس برگزار می شود.

اگرچه آزمون آیلتس برای مهارت های دانشگاهی هم مورد استفاده قرار می گیرد اما بیشترین استفاده آن جهت کار و اقامت در کشورهای انگلیسی زبان است

آزمون تافل بیشتر مهارت های زبانی آمریکایی را می سنجد اما آیلتس زبان انگلیسی را به عنوان یک زبان بین المللی مورد ارزیابی قرار می دهد.

آزمون آیلتس هم چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی را مورد ارزیابی  قرار می دهد و برای هر بخش از بین 1 تا 9 به افراد رتبه می دهد هرچه امتیاز شما بیشتر باشد به معنی مهارت های بیشتر زبانی شماست. کسی که در هر بخش نمره 9 دریافت می کند به آن معناست که به اندازه یک فرد انگلیسی زبان مهارت دارد.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    57 − = 56