از کجا شروع کنیم به یادگیری زبان؟

از کجا شروع کنیم به یادگیری زبان و چطور؟؟؟؟

 

از کجا شروع کنیم به یادگیری زبان؟؟؟؟
از کجا شروع کنیم به یادگیری زبان و چطور؟؟؟؟

ما در دنیایی زندگی میکنیم که بدون دانستن زبان انگلیسی با مشکلاتی روبرو میشیم و یادگیری زبان انگلیسی یعنی ارتباط با تمام دنیا و این امرراههای پیشرفت را برای ما فراهم میسازد. اما یکی از بیشترین سوالات در مورد زبان از کجا شروع کردن آن است.در این مقاله ما راه هایی برای این کار به شما پیشنهاد میدهیم.

یادگیری زبان کاری ساده و آسان است و از چند فاکتور مهم پیروی میکند که با رعایت آن میتوان به خوبی زبان را یادگرفت. برای قدم اول باید دانست شما در چه سطحی هستید برای این امر شما باید در یک آزمون تعین سطح شرکت کنید و خودتان را محک بزنید.

تمام کسانی که به زبان علاقه مند هستند تا حالا اصطلاح مهارتهای چهار گانه زبان انگلیسی را شنیده اند اما متاسفانه مفاهیم دقیق این مهارتها هیچ گاه نه در مدارس و نه در آموزشگاههای زبان به صورت دقیق بیان نشده است. اما به نظر من مهارت های چهار گانه باید قبل از هر چیزی شناخته و آموزش داده بشه تا زبان آموز اطلاع داشته باشد چگونه این زبان را یاد گرفته و از آن استفاده میکند.

حالا چرا مهارتهای چهار گانه؟

یادگیری زبان بخصوص زبان انگلیسی یک توانایی ذاتیه که در همه انسانها موجوده حتی کسانیکه سندروم داون دارند ما با استفاده از مهارتهای چهار گانه و استعداد ذاتی که داریم میتوانیم زبان انگلیسی را به صورت اصولی و با صرف کمترین زمان ممکنه یاد بگیریم .

مهارت های چهار گانه کدامند؟؟؟

 مهارت صحبت کردن یا Speaking :

یکی از مهمترین مهارت در اتباط بر قرار کردن با دیگران مهارن صحبت کردن است چون برای انجام هر کاری نیازمند صحبت کردن هستید حال نکاتی در مورد بهلود صحبت کردن شما ارائه میکنیم:

اول از همه صحبت کردن به زبان انگلیسی نیازمند زمان و صبرو حوصله می باشد و نباید انتظار داشت مانند کسی که به زیان مادریش روان صحبت میکند بتوانیم انگلیسی صحبت کنیم به خاطر داشته باشید شهر روم یکشبه ساخته نشده  پس عجله نداشته باشید.

میزان توانای انگلیسی صحبت کردن شما تا حد زیادی تحت تاثیر شخصیت و عادت های شماست به دین صورت که اگر فردی برونگرا باشید و زیاد حرف بزنید مطمنا میزان یادگیری شما به نسبت حرف زدنتان بالا می رود و اگر فرد کم حرف و درونگرایی باشید میزان یادگیری شما به مراتب کمتر میباشد پی باید به زبانی که یاد میگیرید بیشتر در تعامل باشید .

یکی از ایدالترین روشها برای تقویت مهارت صحبت کردن یافتن شریک زبانی می باشد این شریک زبانی میتواند هم کلاسی یا کسی از کشوری انگلیسی زبان باشد ولی ترجیحا هم سن شما باشد چرا که اشتراکات بیشتری بین شما است.

اگر با اشتباه سخن گفتن اطرافیان به شما خندیدند اصلا نگران و ناراحت نشوید صحبت کردن به زبان  دوم بدون اشتباه و خطا امکان پذیر نیست و اصلا وسواس نداشته باشید چون به ضرر شماست و روند یادگیری را کند میکند.

یکی دیگر از راههای تقویت صخبت کردن ضبط صدای خود و گوش دادن به آن است در این حالت شما به نقاط ضعف و قوت خود پی میبرید.

و در آر دامنه لغات خود را بالا برده تا برای صحبت کردن بتوانید از کلمات درست به موقع استفاده کرده و منظور خود را به مخاطب برسانید.

 

 مهارت گوش دادن یا Listening  :

دومین مهارتی که باید نقویت بشه مارت گوش دادن یا شنیداریه که زمانی که شما یاد گرفتید به زبان انگلیسی حرف بزنید بتو.انید صحبت و مکالمه دیگران با شما را درک کنید قبل از هر چیز، قبول کنید که شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید و اینکه این زبان، زبان مادری شما نیست.

بنابراین طبیعی است که بعضی قسمت ها را اصلاً متوجه نشوید. برای تقویت مهارت شنیداری زبان انگلیسی ضعفهای خود را قبول کنید و تنها راه تقویت این مهارت گوش دادن بسیار به زبان انگلیسی است که شامل اخبار و فیلم و پادکست وهر ویدوی دیگری که به زبان انگلیسی است و از یک منبع استفاده نکنید و به یک موضوع اکتفا نکنید. بلکه در تمامی زمینه ها و موضع ها را  گوش دهید و با دقت گوش دهید و از فیلم های زیرنویس انگلیسی بجای زیر نویس فارسی استفاده کنید تا اگر کلمه یا جمله ای را نفهمیدید از روی زیر نویس بتوانید آن را درک کنید و میتوانید از تکنیک سایه استفاده کنید.

بدین صورت که همرمان با گوینده شما هم جملات را تکرار کرده تا جملات برای شما ملموس شودو آرام آرام مطالب را دشوار تر کنید تا میزان یادگیری شما سیری صعودی خود را حفظ کند.

 مهارت خواندن یا Reading:

اصولا هر فردی روش  خاصی برای خواندن و ردک مطلب دارند ولی مهمترین نکته تمرکز بر روی هدف متن است و شما باید مفهوم جمله را دریابید معمولا یک پاراگراف شامل چند جمله اصلی و چند جمله پشتیبان است. در این مهارت باید به یک سری نکته مهم توجه داشت مانند عدم توجه به  لغتهایی که معنای آن را نمیدانیم بایداز این کلمات گذشت و به جایگاه ان در جمله نگاه کرد . و بیشتر باید به معنای جمله توجه کرد تا معنای کلمات در جمله و نکته مهم دیگر این است که باید انگلیسی فکر کنید و حدالامکان از معناهای انگلیسی و دیکشنری انگلیسی استفاده کرد. و از وابستگی خود به زبان و دیکشنری فارسی بکاهید و سعی کنید به جای روزنامه وار خواندن جمله و متن بیشتر سعی کنید مفهوم و منظور نویسنده را بیابید.

یکی از روشهایی که در خواندن متنها از اهمیت بالایی برخوردار است، تمرین حدس زدن لغات با استفاده از دانش  قبلی خودمان و کلمات و جملات قبل و بعد از آن است. و در نهایت باید از خواندن لذت برد پس پیشنهاد میدخم موضوعاتی را بر اساس علایق خود انتخاب کنید تا دچار خستگی نشوید.

 مهارت نوشتن یا Writing:

در این مهارت شما باید طریقه نوشتن صحیح تمام واژها رو بلد باشین و باید بدونین متون رسیمی از چه کلمات و واژه هایی تشکیل شده است حال راههای تقویت در این مهارت را مرور میکنیم:

همیشه و به صورت پیوسته باید تمرین کرد و باید با برنامه ریزی کامل در موضوعات مختلف این مهارت را تقویت کرد .

باید زبان آموز از دانش واژگان و گرامر و هجی کردن صحیح برخوردار باشد تا بتواند در هنگام نوشتن جمله هایی اصولی و درست از نظر گرامر و دیکته با کیفیت مفهومی بالا تولید نماید و تمامی نکات دستوری لازم را در نظر بگیرد.

نوع زبان و لحن و کلمات و پاراگرافها در مکاتبات رسمی و غیر رسمی تفاوت بسیاری دارد که حتما باید زبان آموز با استفاده از دانش خود در زمینه واژگان به این امر مسلط باشد.

هر متن شامل مقدمه و متن اصلی و نتبجه گیری است باید هرکدام را جداگانه انجام داد اگر با این قسمت آشنایی ندارید پیشنهاد میکنم از متنهای نمونه استفاده کنید و در نهایت نوشته خود را بازخوانی کرده و اشتباهات خود را رفع کنید.

 

اولویت بندی مهارتها به چه نحوی است؟

برای برنامه ریزی بر روی مهارتها که باید کدام یک را بیشتر کار کرد باید توجه داشت دو تا از مهارتها برای ارسال پیام به مخاطب و دوتای دیگر برای دریافت پیام استفاده می شوند.

مهارت صحبت کردن و مهارت گوش دادن رابطه ی مستقیم دارند به این منظور که اگر از نظر صحبت کردن به زبان انگلیسی مشکلی نداشته باشید قطعا خرفهای دیگران را کاملا متوجه می شوید. و مهارت خواندن و نوشتن با هم ارتباط مستقیم دارند به اینصورت که اگر شما بتوانید بدون مشکل متون و کتابهایی به زبان انگلیسی را بخوانید قطعا در نوشتن به زبان انگلیسی هم هیچ مشکلی نخواهید داشت.

ور آخر هیچ وقت نا امید نشید.

    نظرتان را بنویسید

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.*

    27 + = 37